Z cudnego Zamku Grodno nad jezioro
Kiedyś, już dobrych parę lat wstecz, przybyliśmy pod Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim biegiem, z jęzorem na wierzchu, żeby zobaczyć to architektoniczne cudo, ale okazało się, że wrota zamku są już zamknięte dla turystów. Rozczarowanie było duże, ale obiecałam sobie, że na pewno kiedyś to miejsce odwiedzimy. Jakoś przez lata wiatr nie przywiał nas w te strony aż do tego roku, kiedy nadarzyła się okazja wejścia do środka tych murów 🙂
Dziś Zamek Grodno jest bardziej otwarty na turystów. Dostępny przez cały rok, do późnych godzin popołudniowych. Czekał na nas, mimo że w tym dniu odwiedziliśmy już wiele atrakcji, bo taka była specyfika naszego wyjazdu na Dolny Śląsk, na który zaprosiła nas Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Bezpłatny parking czeka we wsi, dalej trzeba podejść około 10 minut pieszo pod górę, bowiem zamek (tu więcej na jego temat) stoi na terenie rezerwatu przyrody, na malowniczej Górze Choina. Dziedziniec dolny również jest bezpłatny i dostępny nawet dla turystów z pieskami. Stoi tu karczma, gdzie smacznie zjesz i poczujesz fajny klimat tej starej warowni. Ale nas oczywiście interesował głównie zamek górny, który zwiedza się odpłatnie i tylko z przewodnikiem. Trasę pokonuje się w nieco ponad godzinkę.
Zwiedzanie Zamku
Przechodząc obok sędziwej lipy podchodzi się pod piękną wieżę bramną, by przejść cudny portal prowadzący na teren zamku górnego. To nie jedyny cudny portal w tym zamku, nie wiem jak Wy, ale ja zawsze zwracam na nie uwagę, bo po prostu bardzo je lubię i robią na mnie zawsze duże wrażenie. Cały zamek Grodno to miejsce, które robi wrażenie, czuje się tutaj klimat starej warowni, tak naprawdę.
Nie mam nic do hoteli i do popularnych ostatnio Spa, ale zamek zaaranżowany w ten sposób traci dla mnie wówczas sporo swej magii i autentyczności, natomiast Zamek Grodno właśnie ową aurę serwuje. Przechodzi się przez kolejne sale i czuje się to coś. Wierzysz, że mieszkała tutaj ta Małgorzata i nawet zginęła w lochu. Słyszysz, że dzielny pies po bohaterskim czynie miał wstęp na zamku do komnaty, której progu przekroczyć nie mogły kobiety i wydaje Ci się to tutaj całkiem możliwe.
Sala mokra dotyka Cię swym chłodem i wilgocią, choć tak naprawdę cały zamek wydaje się chłodny i mroczny zarazem, szczególnie sala tortur. W jednym tylko miejscu poczujesz się mega komfortowo, w części multimedialnej, gdzie rozłożyliśmy się na fotelach i na leżąco oglądaliśmy na suficie film przyrodniczy o Rezerwacie Przyrody Góra Choina. Przyznam, że lubię filmy przyrodnicze i często je oglądamy, ale w takich okolicznościach jeszcze nigdy 🙂
Niestety jedno rozczarowanie też spotkało mnie na zamku Grodno, bowiem z powodu koronawirusa wieżę zamkową wyłączono z trasy zwiedzania. Wielka szkoda, liczyłam na te widoki, choć zawsze oglądam je z duszą na ramieniu, bo bycie matką jakoś tak działa, że człowiek zaczyna być bardziej ostrożny i te wszystkie ostrzegawcze symptomy się włączają przy byle zagrożeniu 🙂 Ale jednak mimo to zawsze z wielką radością witam możliwość pooglądania świata z góry. A tu guzik 🙂 Liczę, że kiedyś się uda 🙂
Jezioro Bystrzyckie
Po zamku zdecydowanie warto jeszcze zejść lub podjechać nad Jezioro Bystrzyckie, również w Zagórzu Śląskim. Powstało ono na początku XX wieku, na wodach rzeki Bystrzycy, jako zbiornik zaporowy. Kiedyś ponad jeziorem przerzucony był stary most wiszący, który teraz zastąpiono nową kładką. Miło nią przejść, czekają tu ławeczki i multimedialne odgłosy ptaków. A i widoczki oferuje całkiem spoko, na plażę z wypożyczalnią sprzętu, kąpielisko, hotel i oczywiście cudne jezioro w otoczeniu sudeckich wzniesień!
Za jeziorem odwiedzić też warto nowe, bo otwarte w 2020 roku Akwarium – Obiekt Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim, ale niestety my przybyliśmy tutaj zbyt późno i już Akwarium było zamknięte. To zarazem regionalny punkt informacji turystycznej i ośrodek edukacji ekologicznej. Nazwa wzięła się stąd, że w budynku mieści się duże akwarium słodkowodne, które przez przeszklony budynek udało nam się zobaczyć.
Parking jest tutaj płatny, można tu rozpocząć wycieczkę po okolicy, gdyż rozchodzą się stąd szlaki turystyczne do nowej kładki nad Jeziorem Bystrzyckim, Zamku Grodno, zapory wodnej, platform widokowych i innych ciekawych miejsc w okolicy. Ścieżka na zamek znajduje się też przy kładce.